As Winner of Best Major Festival 2017, you can expect that this year’s Latitude Festival 2018 will be another magical year without a doubt.  And, it truly has an otherworldly experience to it, the vibe is simply fantastical.

Set in the vast and welcoming grounds of Henham Park in divine Southwold, Suffolk, complete with resplendent lake and adorned with pink (yes pink!) sheep gracing the banks, it’s a wonderland as soon as set your feet in the alternative universe.

Along with a stunning line up, the many stages and arenas truly do have something for everyone.  You really do have to map out exactly what you want to see lest you miss something incredible as there is an unending amount to take in and do.

Each day of the festival, which will be celebrating its 13th year this summer, has new experiences and excitements to delight.  Starting with the Obelisk Arena Mainstage, there is then the BBC Music Stage, The Sunrise Arena, The Alcove, The Lake Stage, The Comedy Arena, The Cabaret Theatre, The Speakeasy, all of the Theatre and Dance performances, The Music and Film Arena, The Waterfront Stage and of course, all of the food from the Street Feast.

There are loads of stellar, unmissable artists and performers every single day, it will take some detailed planning in order that you bank seeing all on your hit list:

 

Obelisk Arena-Headliners: Solange (Friday), The Killers (Saturday), alt-J (Sunday) along with Belle and Sebastian, The Vaccines, Wolf Alice, Rag’N’Bone Man, Jessie Ware, The Charlatans, Benjamin Clementine, Parquet Courts, Fickle Friends, Sleeper, Jeremy Loops, Alex Cameron, La Femme, Hudson Taylor, Gang of Youths, Black Honey and Juanita Stein

 

BBC Music Stage-James, Mogwai, Jon Hopkins live, Nao, Tune-Yards, The Breeders, Alvvays, Gabrielle Aplin, Jacob Banks, Hinds, Ibeyi, Bomba Estereo, …And You Will Know Us By The Trail Of Dead, Idles, Superorganism, Marlon Williams, Hannah Peel with Tubular Brass

 

Sunrise Arena-Clark Presents ‘Death Peak Live’, IAMDDB, Japandroids, Preoccupations, Yellow Days, Porches, Connie Constance, Octavian, Alfa Mist, The Orielles, Durand Jones and The Indications, Phobophobes, Naaz, Mak  plus Late Night DJs every night

 

The Lake Stage-Bloxx, Boy Azooga, Bryde, Confidence Man, Girlhood, Hak Baker, The Howl & The Hum, Husky Loops, Jade Bird, Lower Slaughter, Omaloma, Pip Blom, Sam Fender, Skinny Pelembe, Sorry, Trudy And The Romance, Whenyoung, W.H. Lung

 

The Alcove-Aadae, Caro, Fazerdaze, Francobollo, Gaffa Tape Sandy, LION, Malena Zavala, Meggie Brown, Nelson Can, Spinning Coin, Westerman

 

Comedy Arena-Harry Hill, QI Live, Bridget Christie, Alan Davies, Dylan Moran, Marcus Brigstocke, David O’Doherty, Jonathan Pie, Where’s the F In News, Mo Gilligan, Alex Edelman, Shappi Khorsandi, Tom Allen, Aisling Bea and many, many more…

 

Comedy in the Cabaret Theatre-James Acaster, Nick Mohammed, John Kearns, Adam Riches, Luke Kempner, Steen Raskopoulos, along with tons more comedians and performers.

Don’t miss Cabaret artists Denim and other Cabaret Sensations, Gig Theatre, Edinburgh Previews, Rising Stars and Sketch Comedy as well!

 

The Speakeasy-Live Podcasts:  Table Manners with Jessie Ware, Reasons To Be Cheerful with Ed Miliband & Geoff Lloyd; Talks, Panels, Literary & Poetry:  Stacey Dooley, Sandi Tosvig ICW. John Lloyd, Modern Love with Dolly Alderton, The Guyliner & Joel Dommett, Amy Leon, Luke Wright, Ross Sutherland, WYP Presents Testament: Woke, Octavia Poetry Collective, Jemima Foxtrot, Harry and Chris, Caroline Bird, Brigitte Aphrodite, Hussain Manawer, Pappy’s Flatshare Slamdown, Sarh Bennetto and more yet to be announced

 

Theatre & Dance-Recirquel Contemporary Circus, Sadler’s Wells, Balaklava Blues, David Rosenberg & Glen Neath, Lyric Hammersmith, Bryony Kimmings, Suffrageddon, Mark Thomas, Scottish Dance Theatre, Theatre Ad Infinitum, Nele Needs A Holiday plus many more including International Premieres, Spectacular Circus Experimental Theatre and Participatory Performances.

 

Music and Film Arena-Lump (Laura Marling & Mike Lindsay), Sam Lee & City Of London Sinfonia, Nadine Shah, Charming Baker ICW. Kate Bryan, Adam Buxton: Bug X, Britten Sinfonia Academy, Waiting for Smith

 

The Waterfront Stage-Sadler’s Wells, House Gospel Choir, Gizmo Varillas, Nikki Slade: Open Chanting, Disco Yoga

As you can see, the list of performances should leave you in no doubt, this is a festival not to be missed!